0

Budowa robotów dla początkujących – David Cook

Dzisiaj kolejna książka z mojego kręgu zainteresowań nie związanych bezpośrednio z programowaniem. Książka “Budowa robotów dla początkujących” autorstwa Davida Cook’a to wspaniała pozycja dla kogoś kto chciał kiedykolwiek zbudować robota.

Poprzez budową mam tutaj na myśli złożenie z układów scalonych. W skład tego wchodzi wytrawienie płytki PCB, polutowanie elementów, wpakowanie w obudowę i cieszenie się rezultatem.

Książki przeze mnie rekomendowane, mimo że według mnie warte przeczytania, Tobie mogę się nie podobać. Nie opieraj się tylko na mojej opinii przy zakupie książki, abyś nie wydał pieniędzy na darmo. Linki prowadzące do książek mogą być linkami afiliacyjnymi. Jeżeli kupisz książkę za pośrednictwem takiego linka, ja otrzymam drobną prowizję, NIE WPŁYWA to w żadnym wypadku na cenę. Jeżeli chcesz zobaczyć inne książki, znajdziesz je w czytelni.

Autor występuje w różnych konkursach, czy też zawodach jak np. zawodu sumo robotów. Swoimi doświadczeniami dzieli się na kartach tej publikacji. Opisuje od postaw proces budowania robotów.

Jeżeli nie masz absolutnie żadnej wiedzy na temat elektroniki, to się nie przejmuj. Autor opowiada jak wytrawić płytkę PCB, jak dobrać odpowiednie elementy i do czego one służą oraz jak to wszystko później połączyć i polutować. Poruszone są kwestie zasilania, bezpieczeństwa, mobilności… no dosłownie wszystkiego, wiedza aż kipi z tej książki.

Z racji, że książka opisuje w praktyce powstawanie robota, aby dobrze z tego skorzystać, będziesz musiał posiadać elementy / narzędzia tj. lutownica, płytka PCB, jakaś obudowa, koła (np. od Lego), silniki itd. Koszt takich elementów nie jest duży, podejrzewam, że zmieścisz się w stówce, dodatkowo dużo elementów pewnie masz w domu np. z drukarki. Mało kasy, a frajda ogromna, jak już Twój robot rozwali się o ścianę :D.

Pamiętaj, że jest to publikacja dla początkujących. Jeżeli masz już jakieś doświadczenie z elektroniką (wiesz co to jest tranzystor, jak używać multimetru itp.) to pierwszych kilka rozdziałów będziesz mógł spokojnie pominąć. Nie oznacza to jednak, że niczego się nie dowiesz (no chyba, że już umiesz budować takie roboty).

Należy też wspomnieć, że budowany robot, który ma poruszać się po linii, nie jest przez nas programowany (w sensie języka programowania). Używane są tylko układy scalone, które robią to za nas, czyli na tym etapie, nie musisz kupować mikrokontrolera i programować go w C. Jest to duży plus, ponieważ zanim zaczniesz programować, dobrze wiedzieć jak coś osiągnąć bez naszej ingerencji.

Jeżeli chciałeś kiedyś zbudować robota, to ta książka jest znakomita na początek. Gorąco polecam!

Patryk Bogdański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.