0

Czysty kod – Robert C. Martin

Książka wujka Boba pt. “Czysty kod” którą każdy programista powinien przeczytać, bez wyjątków! Książka jest stosunkowo lekko napisana, dzięki czemu przyjemnie się ją czyta. Ja np. czytałem ja do poduszki, bo nie wymaga skomplikowanego procesu myślowego, tylko wszystko „samo” wpływa do czaszki.

Książki przeze mnie rekomendowane, mimo że według mnie warte przeczytania, Tobie mogę się nie podobać. Nie opieraj się tylko na mojej opinii przy zakupie książki, abyś nie wydał pieniędzy na darmo. Linki prowadzące do książek mogą być linkami afiliacyjnymi. Jeżeli kupisz książkę za pośrednictwem takiego linka, ja otrzymam drobną prowizję, NIE WPŁYWA to w żadnym wypadku na cenę. Jeżeli chcesz zobaczyć inne książki, znajdziesz je w czytelni.

Język jakim posługuję się autor to Java, jednak nie ma to najmniejszego znaczenia, jeżeli chodzi o sens merytoryczny książki. Ma ona za zadanie przekazać dobre praktyki programowania, które są uniwersalne w większości języków. Książka pokazuje jak ważne jest tworzenie kodu czytelnego (chociaż wujek Bob czasami przegina np. funkcja na max 13 linii kodu), pokrycie go testami jednostkowymi i pisanie go tak aby sam się dokumentował. Wskazuje minusy np. komentarzy, które nie ewoluują razem z kodem, problem z złymi nazwami funkcji/zmiennych itd.

Patryk Bogdański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.