0

Czysta architektura – Robert C. Martin

Książka wujka Boba pt. “Czysta architektura“, która jest częścią dekalogu każdego programisty. Książka jest napisana charakterystycznym dla autora językiem, dzięki czemu przyjemnie się ją czyta. Tematyka jest jednak trochę bardziej skomplikowana, dlatego nie zaleca się jej dla Juniorów.

Książki przeze mnie rekomendowane, mimo że według mnie warte przeczytania, Tobie mogę się nie podobać. Nie opieraj się tylko na mojej opinii przy zakupie książki, abyś nie wydał pieniędzy na darmo. Linki prowadzące do książek mogą być linkami afiliacyjnymi. Jeżeli kupisz książkę za pośrednictwem takiego linka, ja otrzymam drobną prowizję, NIE WPŁYWA to w żadnym wypadku na cenę. Jeżeli chcesz zobaczyć inne książki, znajdziesz je w czytelni.

Wujek Bob w tej książce porusza tematykę czystego wytwarzania oprogramowania na warstwie architektonicznej. Nie znajdzie tutaj dużej ilości listingów kodu, więcej będzie schematów i diagramów przepływu danych.

Robert przenosi tutaj zasady opracowane na poziomie pisania kodu, na poziom projektowania całych aplikacji. Wskazuje jak ważne jest dobre odseparowanie modułów. Przedstawia zalety takiego postępowania oraz problemy wynikające z niestosowania się do przedstawionych reguł. Książka na pewno podejdzie każdemu programiście, który myśli już w realiach większych niżeli pojedyncze klasy, a na jego barkach spoczywa zaprojektowanie architektury tak, aby w przyszłości mieć łatwiej.

Co bardzo mi się spodobało to to, że autor podkreśla rolę architekta oprogramowania. Wskazuje, że pilnowanie architektury jest procesem ciągłym tj. nie wystarczy raz wymyślić i zapomnieć, ale trzeba nieustanie wyszukiwać problemów i odpowiednio na nie reagować. Bardzo polecam!

Patryk Bogdański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.